У сьогоднішній час активного формування глобальної економічної системи, динамічного розвитку конкурентного середовища необхідною умовою формування корпоративних конкурентних переваг є створення та імплементація абсолютно нових підходів до інформаційного забезпечення стратегічного та поточного управління компанією на основі сучасних аналітичних технологій та інструментарію конкурентної розвідки.
Необхідність та обґрунтованість цих процесів обумовлюється тим, що конкурентна розвідка будь-якого суб’єкта господарської діяльності є інструментом інформаційно-аналітичного супроводу забезпечення безпеки бізнесу та управління бізнес-діяльністю, потужним способом аналізу середовища функціонування компанії та отримання своєчасної інформації з метою прийняття результативних управлінських рішень та розвитку конкурентних переваг. Конкурентна розвідка визнана багатьма провідними компаніями світу як ефективний бізнес-інструмент для досягнення стратегічних цілей, підвищення рентабельності, задоволеності клієнтів та забезпечення відповідності нормативним вимогам. У всіх розвинених країнах світу конкурентна розвідка міцно увійшла в практику бізнесу. Вона дозволяє знизити ризики та збільшити шанси бізнесу за рахунок своєї проактивної природи, яка забезпечується системою раннього попередження, яка свідчить про «слабкі сигнали» майбутніх критичних змін конкурентного середовища.
На сьогодні у світі відбувається друга хвиля підйому інтересу до питань конкурентної розвідки. Слід визнати, що за останні десять років галузь конкурентної розвідки значним чином деградувала: не публікувалися якийсь вагомі системні книги з цих питань ні в Україні, ні в країнах ближнього зарубіжжя на пострадянському просторі, хоча у 2000-х рр. друкувалися сотні книг з проблематики конкурентної розвідки; переважна більшість консалтингових компаній, які позиціонують себе як представники ринку конкурентної розвідки, займаються лише «пробиванням» та легальним «стеженням» за певними особами (частіше - юридичними), яких замовляють клієнти, проте ця робота насправді не є конкурентною розвідкою.
З метою асоціативного уявлення сутності конкурентної розвідки її результати можна представити у вигляді будинку, який продається клієнту консалтинговою компанією - представником ринку послуг з конкурентної розвідки, а «пробивання» інформації щодо певних бізнес-структур або фізичних осіб - це цеглинка цього будинку, що деякі аналітики намагаються видати клієнту за цілий будинок, який не є аналітично завершеним продуктом конкурентної розвідки, є нерідко краденим, нелегально отриманим та який переважно містить дезінформацію та інформаційне сміття тощо.
Основна мета конкурентної розвідки - «зняти» невизначеність при прийнятті управлінських рішень на корпоративному рівні, зрозуміти бізнес-можливості та ділові ризики і загрози діяльності суб'єкта господарської діяльності, ділову публічну репутацію, професійну придатність, активи, доходи бізнес-партнерів і т.п. без витоку конфіденційних та персональних даних та використання «сірих» баз інформації, без застосування методів оперативно-розшукової діяльності.
Для того, щоб зрозуміти призначення та організацію конкурентної розвідки на корпоративному рівні потрібно передусім визначити види загроз бізнесу, спрогнозувати можливі втрати, а вже потім сформулювати мету створення служби конкурентної розвідки, її функції та засоби протидії та ліквідації загроз, тобто будь-яких дій, явищ чи процесів, що можуть спричинити негативні наслідки для бізнесу. Визначаючи загрози, варто враховувати: їх реальність; сутність детермінант, що їх спричинили; гостроту цих детермінант (причин) і термін їх впливу; сили й засоби, якими користується супротивник або конкурент.
При цьому зростання корпоративної потреби в результатах конкурентної розвідки обумовлено тим, що компанії постійно знаходяться у процесі змін, як власних (своєї структури, товарів і послуг, каналів поширення, комунікації тощо), так і оточуючих (оточення компанії та умови функціонування). Тому процеси, пов’язані зі збором, аналізом та накопиченням інформації про стан бізнесу конкурентів, структури ринку, є життєво необхідними для будь-якого суб’єкта господарювання. Збір цих даних та розширена їх оцінка у ході конкурентної розвідки потрібні для забезпечення сталого розвитку компанії в реаліях динамічних змін економіки. Ці процеси потребують значної уваги на корпоративному рівні для зменшення витрат часу на збирання та аналіз інформації, забезпечення її достовірності, точності викладення керівникам та можливості збереження як історичної довідки для подальшого проведення ситуаційного аналізу. А тому перед топ-менеджерами та власниками будь-якої компанії постає питання щодо збалансування та оптимізації процесів побудови та подальшого розвитку системи конкурентної розвідки: шляхом створення власної служби конкурентної розвідки, або замовлення послуг з конкурентної розвідки на стороні у провідних консалтингових компаніях - професіоналів на цьому ринку.
Сьогодні не лише транснаціональні корпорації та холдинги, а й середній та малий бізнес усвідомлюють переваги отримання адекватного уявлення про ринкову ситуацію та ймовірні дії конкурентів з урахуванням їх можливостей, уразливостей та намірів. Реалії сучасного ділового світу такі, ідо більшість підприємців і керівників компаній розуміють, що без глибокого аналізу інформації, якою нині наповнені ринки, неможливе успішне ведення бізнесу. Конкурентна розвідка виступає необхідним елементом діяльності господарюючого суб'єкта на ринку, в боротьбі за який конкурентна розвідка створює у нього відчуття захищеності, вносячи вагомий внесок в основний результат діяльності цього суб'єкта.
Якщо в бізнесі є уразливі місця, то завжди знайдуться охочі скористався плодами чужої праці, а це призводить, у тому числі, й до виникнення цілого синдикату активних структур економічної розвідки організованої злочинності.
Тому з урахуванням обсягів інформації, величезної кількості інформаційних потоків та каналів взаємодії, числа учасників та їх цілей конкурентна розвідка з інструменту дослідження конкурентного середовища перетворилася в складний багатогранний бізнес-процес.
У практичному посібнику, який присвячений проблематиці конкурентної розвідки та який презентується читачу, викладені сучасні пріоритетні технології та інструменти конкурентної розвідки в інформаційно-аналітичному забезпеченні безпеки та управління розвитком суб’єктів економічної діяльності, які випробувані міжнародною та вітчизняною практикою бізнес-діяльності провідних компаній та які на сьогодні активно використовуються для вирішення практичних завдань бізнесу. Ці технології розроблені практиками з конкурентної розвідки, показали свою ефективність при використанні у низці провідних вітчизняних та зарубіжних компаній та отримали широке визнання у процесі їх презентації на значній кількості міжнародних конференцій та семінарів з питань безпеки та захисту бізнесу. Зазначений посібник адресований фахівцям з безпеки, маркетингу для практичного використання у процесі господарської діяльності бізнес-структур з метою зниження та нейтралізації бізнес-ризиків та загроз, а також прийняття ефективних управлінських тішень. Цей навчальний посібник також буде цікавий студентам економічних спеціальностей ВНЗ, у тому числі які готують фахівців з економічної та національної безпеки.
Керівник Напрямку Служба безпеки АТ Приватбанк
БОЛОТІН СЕРГІЙ ГЕННАДІЙОВИЧ