Конституції країн світу: Королівство Данія, Французька Республіка, Чеська Республіка, Республіка Польща

(0)
Артикул: 153682

Смотреть содержание

Автор
Коротюк О.В., ещё 1
Издательство
ОВК
Год издания
2021
Переплет
мягкий

Все характеристики

Аннотация

У книзі представлено повні тексти Конституційного Акта Королівства Данія, Конституції Французької Республіки, Конституції Чеської Республіки та Конституції Республіки Польща у чинній редакції. Текст викладено українською мовою. Видання розраховане на практикуючих юристів, науковців,... Читать далее

Быстрая отправка
Рекордное время отправки заказа 10 минут
Безопасная оплата
Доступны все популярные сервисы Google Pay, Apple Pay, Privat24
Надёжная упаковка
Экологичная к природе и бережливая к книгам
В наличии
370 грн.
Характеристики
Аннотация
Предисловие
Отзывы (0)
ПонедельникОтправка до 19.00
  • Самовывозбесплатно
  • Нова Поштаот 65 грн.
  • Курьер Нова Поштаот 90 грн.
 • Онлайн-оплата
 • єПідтримка
 • Наличные при получении
 • Терминал/наличные при самовывозе
 • Оплата по счету (для юридических лиц)
Аннотация

У книзі представлено повні тексти Конституційного Акта Королівства Данія, Конституції Французької Республіки, Конституції Чеської Республіки та Конституції Республіки Польща у чинній редакції. Текст викладено українською мовою.

Видання розраховане на практикуючих юристів, науковців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів, а також може бути корисним усім, хтоцікавиться законодавством іноземних держав.

Предисловие

У даній книзі ми розпочинаємо ознайомлення широкого українського загалу із Конституціями країн світу, виходячи із значимості цих основоположних законів для життя і успішності громадян і країн.

Наш вітчизняний досвід у створенні власної Конституції, її ролі у становленні держави й суспільні і політичні кризи через намагання ігнорувати Основний закон, обумовлює природній інтерес дізнатися, як це вирішується у інших народів, в далеких і близьких країнах. Отже, ми познайомимо вас з Конституціями країн світу, а ви зможете порівняти і зробити висновки, як пов’язана успішність держав із їх правовим регулюванням, чим схожі, і чим відрізняються їх Основні закони. Кожна Конституція виконує функцію правової охорони держави.

Кожна Конституція визначає систему влади в країні і спосіб формування га функціонування владних органів на державному, регіональному і місцевому рівнях. Невід’ємною частиною всіх Конституцій є розділ, що визначає права людини і громадянина, або окремі Хартії (Декларації) прав і свобод людини, які є складовою частиною Конституції. Зокрема, у Франції складовою частиною Конституції є Декларація прав людини 1789 - го року, а в Чехії -Хартія прав і свобод людини 1992 року.

У кожному з представлених Основних законів передбачена система державних органів, які визначають спосіб реалізації і захисту прав громадян.

Кожна Конституція передбачає систему і спосіб вирішення спорів, відновленнясправедливості, покарання тих, хто порушує норми, встановлені у суспільстві відповідно до тієї чи іншої правової системи. Кожна Конституція визначає механізми застосування норм міжнародного права, права Європейського Союзу в країні, способи взаємодії з іншими країнами, міжнародними організаціями, міждержавними органами, зокрема органами Європейського Союзу.

При цьому ці країни суттєво відрізняються за формою державного правління. Данія - конституційна монархія, президентсько - парламентські Франція і Польща, парламентська Чехія. Польща, Франція і Чехія мають двопалатні Парламенти, а Данія - однопалатний.

Разом з тим, спільним для Конституцій цих країн є суттєва деталізація парламентської процедури. Зокрема, визначається кількість обов’язкових читань при ухвалені закону, кворум присутності членів Парламенту для прийняття рішень. Так у Польщі це 1/2 складу, Чехії - 1/3. Рішення ухвалюються простою більшістю від присутніх на засіданні. Для спеціальних процедур передбачається більший кворум і кваліфікована більшість.

В кожній Конституції передбачено право (яке не деталізується за обставинами) дострокового припинення повноважень Парламенту Главою держави, а в Польщі таке рішення також може ухвалити і сам Парламент двома третинами голосів. В Конституціях Франції, Данії, і Польщі передбачена можливість проведення загальнодержавних референдумів. Призначати референдуми можуть: Сейм або Президент за згодою Сенату (Польща), Прем’єр-міністр за пропозицією 1/3 депутатів (Данія), Президент (Франція). В жодній з цих країн не мають права ініціювати референдуми громадяникраїни. Водночас, у Франції передбачено право ініціювання референдуму не менш ніж 1/5 депутатів, якщо воно підтримано не менш ніж 1/10 виборців, внесених до списків.

Звичайно, кожна Конституція має свої особливості. Так, Конституції Франції і Польщі визначають, що публічна влада заснована на децентралізованій основі. Особливістю Конституції Польщі також є те, що в ній передбачено, що суб’єктом висування кандидатів до Парламенту поруч із політичними партіями є громадяни Польщі. В Конституціях Данії і Польщі підкреслюється вільний мандат депутатів Парламенту. «Члени Фолькегингу керуються виключно власною совістю, а не будь-якими вказівками, наданими їх виборцями» (Конституція Данії). «Депутати є представниками Нації, інструкції виборців їх не зобов’язують» (Конституція Польщі). Тільки у Конституції Польщі передбачено право законодавчої ініціативи громадян, у кількості не менше 100 тисяч.

Окрім того, важливою особливістю Конституції Польщі є те, що вона визначає основою аграрного устрою держави сімейне господарство.

Переважно у Конституціях врегульовуються питання релігії і Церкви. Так, Конституція Данії встановлює, що Лютеранська Церква підтримується державою. Королем Данії може бути виключно прихожанин Лютеранської Церкви. Конституція Польщі за умови визначення рівноправності церков виокремлює особливе ставлення до Католицького Костелу і Апостольського Престолу. Натомість, Конституція Франції утверджує країну як світську державу, а Конституція Чехії не містить положень щодо релігії і церкви.

Особливостями Конституції Данії є те, що «Високий Суд Королівства складається з 15 старших - за досвідом роботи - рядових членів Вищого Суду Королівства, і рівної їм кількості членів, обраних на шість років Фолькетингом, відповідно до пропорційного представництва». Також вона передбачає право перебувати на державній службі виключно для громадян Данії й встановлює, що пенсійне забезпечення держслужбовців визначається окремим законом.

Особливістю Конституції Франції є передбачене створення Конституційної Ради - органу, якого немає в інших країнах. Конституційна Рада має особливий статус у законотворчому процесі - вона має право на визнання законопроекту- неприйнятним в цілому чи окремих правок до нього. Конституційна Рада також забезпечує проведення виборів Президента та Парламенту7, а також референдумів. Вона ж визначає конституційність законів, що виносяться на референдум.

Важливо відзначити, що кожна з представлених Конституцій є продуктом свого часу, створеним на основі національних традицій. Проте, ці основоположні документи об’єднує прагнення забезпечити ефективне державне управління, правовим способом уникнути тиранії й забезпечити реалізацію і захист прав своїх громадян, як в республіках, так і в конституційних монархіях.

Олександр Лавринович,

кандидат юридичних наук, доцент,

Міністр юстиції України 2002 - 2005,

2006-2007, 2010-2013 рр.

Характеристики
Автор
Коротюк О.В., Лавринович О.В.
Издательство
ОВК
Тип издания
Закон
Год издания
2021
Количество страниц
232
ISBN
978-617-7159-92-5
Переплет
мягкий
Язык
украинский
Вес
0.4 кг
Формат
145х200 мм
Тираж
300
Отзывы
Оставьте отзыв об этом товаре первым!
Подписывайтесь на рассылку!

Никакого спама и рекламы. Только бонусы, новинки и полезная информация

Каталог