Конституції країн світу: Королівство Данія, Французька Республіка, Чеська Республіка, Республіка Польща

(0)
Артикул: 153682

Переглянути зміст

Автор
Коротюк О.В., ще 1
Видавництво
ОВК
Рік видання
2021
Палітурка
м'яка

Всі характеристики

Анотація

У книзі представлено повні тексти Конституційного Акта Королівства Данія, Конституції Французької Республіки, Конституції Чеської Республіки та Конституції Республіки Польща у чинній редакції. Текст викладено українською мовою. Видання розраховане на практикуючих юристів, науковців,... Читати далі

Швидка відправка
Рекордний час відправки замовлення 10 хвилин
Безпечна оплата
Доступні всі популярні сервіси Google Pay, Apple Pay, Privat24
Надійне пакування
Екологічне до природи та бережливе до книжок
Є в наявності
370 грн.
Характеристики
Анотація
Передмова
Відгуки (0)
ПонеділокВідправка до 19.00
  • Самовивізбезкоштовно
  • Нова Поштавід 65 грн.
  • Кур'єр Нова Поштавід 90 грн.
 • Онлайн-оплата
 • єПідтримка
 • Готівка при отриманні
 • Термінал / готівка при самовивозі
 • Оплата за рахунком (для юридичних осіб)
Анотація

У книзі представлено повні тексти Конституційного Акта Королівства Данія, Конституції Французької Республіки, Конституції Чеської Республіки та Конституції Республіки Польща у чинній редакції. Текст викладено українською мовою.

Видання розраховане на практикуючих юристів, науковців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів, а також може бути корисним усім, хтоцікавиться законодавством іноземних держав.

Передмова

У даній книзі ми розпочинаємо ознайомлення широкого українського загалу із Конституціями країн світу, виходячи із значимості цих основоположних законів для життя і успішності громадян і країн.

Наш вітчизняний досвід у створенні власної Конституції, її ролі у становленні держави й суспільні і політичні кризи через намагання ігнорувати Основний закон, обумовлює природній інтерес дізнатися, як це вирішується у інших народів, в далеких і близьких країнах. Отже, ми познайомимо вас з Конституціями країн світу, а ви зможете порівняти і зробити висновки, як пов’язана успішність держав із їх правовим регулюванням, чим схожі, і чим відрізняються їх Основні закони. Кожна Конституція виконує функцію правової охорони держави.

Кожна Конституція визначає систему влади в країні і спосіб формування га функціонування владних органів на державному, регіональному і місцевому рівнях. Невід’ємною частиною всіх Конституцій є розділ, що визначає права людини і громадянина, або окремі Хартії (Декларації) прав і свобод людини, які є складовою частиною Конституції. Зокрема, у Франції складовою частиною Конституції є Декларація прав людини 1789 - го року, а в Чехії -Хартія прав і свобод людини 1992 року.

У кожному з представлених Основних законів передбачена система державних органів, які визначають спосіб реалізації і захисту прав громадян.

Кожна Конституція передбачає систему і спосіб вирішення спорів, відновленнясправедливості, покарання тих, хто порушує норми, встановлені у суспільстві відповідно до тієї чи іншої правової системи. Кожна Конституція визначає механізми застосування норм міжнародного права, права Європейського Союзу в країні, способи взаємодії з іншими країнами, міжнародними організаціями, міждержавними органами, зокрема органами Європейського Союзу.

При цьому ці країни суттєво відрізняються за формою державного правління. Данія - конституційна монархія, президентсько - парламентські Франція і Польща, парламентська Чехія. Польща, Франція і Чехія мають двопалатні Парламенти, а Данія - однопалатний.

Разом з тим, спільним для Конституцій цих країн є суттєва деталізація парламентської процедури. Зокрема, визначається кількість обов’язкових читань при ухвалені закону, кворум присутності членів Парламенту для прийняття рішень. Так у Польщі це 1/2 складу, Чехії - 1/3. Рішення ухвалюються простою більшістю від присутніх на засіданні. Для спеціальних процедур передбачається більший кворум і кваліфікована більшість.

В кожній Конституції передбачено право (яке не деталізується за обставинами) дострокового припинення повноважень Парламенту Главою держави, а в Польщі таке рішення також може ухвалити і сам Парламент двома третинами голосів. В Конституціях Франції, Данії, і Польщі передбачена можливість проведення загальнодержавних референдумів. Призначати референдуми можуть: Сейм або Президент за згодою Сенату (Польща), Прем’єр-міністр за пропозицією 1/3 депутатів (Данія), Президент (Франція). В жодній з цих країн не мають права ініціювати референдуми громадяникраїни. Водночас, у Франції передбачено право ініціювання референдуму не менш ніж 1/5 депутатів, якщо воно підтримано не менш ніж 1/10 виборців, внесених до списків.

Звичайно, кожна Конституція має свої особливості. Так, Конституції Франції і Польщі визначають, що публічна влада заснована на децентралізованій основі. Особливістю Конституції Польщі також є те, що в ній передбачено, що суб’єктом висування кандидатів до Парламенту поруч із політичними партіями є громадяни Польщі. В Конституціях Данії і Польщі підкреслюється вільний мандат депутатів Парламенту. «Члени Фолькегингу керуються виключно власною совістю, а не будь-якими вказівками, наданими їх виборцями» (Конституція Данії). «Депутати є представниками Нації, інструкції виборців їх не зобов’язують» (Конституція Польщі). Тільки у Конституції Польщі передбачено право законодавчої ініціативи громадян, у кількості не менше 100 тисяч.

Окрім того, важливою особливістю Конституції Польщі є те, що вона визначає основою аграрного устрою держави сімейне господарство.

Переважно у Конституціях врегульовуються питання релігії і Церкви. Так, Конституція Данії встановлює, що Лютеранська Церква підтримується державою. Королем Данії може бути виключно прихожанин Лютеранської Церкви. Конституція Польщі за умови визначення рівноправності церков виокремлює особливе ставлення до Католицького Костелу і Апостольського Престолу. Натомість, Конституція Франції утверджує країну як світську державу, а Конституція Чехії не містить положень щодо релігії і церкви.

Особливостями Конституції Данії є те, що «Високий Суд Королівства складається з 15 старших - за досвідом роботи - рядових членів Вищого Суду Королівства, і рівної їм кількості членів, обраних на шість років Фолькетингом, відповідно до пропорційного представництва». Також вона передбачає право перебувати на державній службі виключно для громадян Данії й встановлює, що пенсійне забезпечення держслужбовців визначається окремим законом.

Особливістю Конституції Франції є передбачене створення Конституційної Ради - органу, якого немає в інших країнах. Конституційна Рада має особливий статус у законотворчому процесі - вона має право на визнання законопроекту- неприйнятним в цілому чи окремих правок до нього. Конституційна Рада також забезпечує проведення виборів Президента та Парламенту7, а також референдумів. Вона ж визначає конституційність законів, що виносяться на референдум.

Важливо відзначити, що кожна з представлених Конституцій є продуктом свого часу, створеним на основі національних традицій. Проте, ці основоположні документи об’єднує прагнення забезпечити ефективне державне управління, правовим способом уникнути тиранії й забезпечити реалізацію і захист прав своїх громадян, як в республіках, так і в конституційних монархіях.

Олександр Лавринович,

кандидат юридичних наук, доцент,

Міністр юстиції України 2002 - 2005,

2006-2007, 2010-2013 рр.

Характеристики
Автор
Коротюк О.В., Лавринович О.В.
Видавництво
ОВК
Тип видання
Закон
Рік видання
2021
Кількість сторінок
232
ISBN
978-617-7159-92-5
Палітурка
м'яка
Мова
українська
Вага
0.4 кг
Формат
145х200 мм
Наклад
300
Відгуки
Залиште відгук про цей товар першим!
Підписуйтесь на розсилку!

Ніякого спаму та реклами. Лише бонуси, новинки та корисна информація

Каталог