У 2021 році знаменною подією стала річниця незалежності України, яка рівно 30 років тому була проголошена незалежною демократичною правовою державою. Ця дата — саме той час, коли можна і варто підбити певні підсумки й проаналізувати досягнення, яких вдалося домогтися, йдучи непростим шляхом розбудови власної правової системи, а також і гарна нагода визначити перспективні напрями її подальшого удосконалення.
В умовах сьогодення для українського суспільства реалізація ідей сталого розвитку й утвердження верховенства права, забезпечення рівного доступу до правосуддя для всіх є нагальним завданням. Більш того, вирішення питання належного виконання взятих на себе міжнародних зобов'язань, як і сподівання на подальшу інтеграцію, залежать від зусиль спільноти із запровадження найкращого досвіду, удосконалення діючих правових механізмів у державі.
Ця монографія присвячена різних аспектам судочинства й судоустрою в Україні, а основний акцент зроблено на їх підпорядкованні одній загальній ідеї — забезпечити рівний доступ до правосуддя для всіх й ефективний захист прав осіб, які його прагнуть. Сподіваємося, що вона стане корисною тим, хто здійснює наукові дослідження, а також вивчає й застосовує на практиці положення про захист прав осіб в Україні.
У виданні містяться результати реалізації двох науково-дослідних проектів: українсько-австрійського проекту на 2021-2022 рр. «На шляху до сталого правосуддя в умовах сучасних викликів: пошук найкращих шляхів вирішення цивільних та господарських спорів і посилення співпраці між Україною та Австрією», а також українсько-литовського проекту «Посилення альтернативного вирішення спорів в Україні та Литві: пошук рішення для транскордонних спорів» 2020-2021 рр.
Крім того, у матеріалах, включених до цього видання, основна увага зосереджена на еволюції різних інститутів і галузей права за період незалежності України, а також здобутках і перспективних напрямах подальшого розвитку. Крім того, на основі узагальнення судової практики, широкого застосування статистичних даних, порівняльного аналізу, а також пошуку й дослідження доктринальних положень, що сприяють зміненню й модернізації нашої правової системи, визначення конкретних практичних проблем, запропоновано шляхи подальшого удосконалення й розвитку національної системи правосуддя в Україні.
Від імені загальних редакторів видання висловлюємо вдячність всім авторам, які взяли участь в його підготовці, а також рецензентам, а саме професору Руслану Стефанчуку, професору Роману Майданику, а також професору Тарасу Дідичу, за позитивну оцінку, надані корисні поради і загальну підтримку цього видання.
Сподіваємося, що ця робота стане корисною для подальших досліджень у сфері правосуддя в цивільних справах!